TeSys DF modular fuse carrier, 2 poles (1P+N), for protection of control circuits up to 125A/690V. To be used with 22x58mm fuse links up to 125A and short circuit current up to 120kA@400V. It provides a Neutral pole fitted with a locked tubular link. Compact (70mm width), it can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw terminals. Fuse links (22x58mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (fuse carrier assembly kits, clip-in markers) are available (to be ordered separately). Sold in lots of 3 units. Multi standards certified (IEC, UL recognized, CSA, EAC), Green Premium product (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | DF221N |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 389119407502 |
| UPC11 | 38911940750 |
| EAN | 3389119407502 |
| Availability | N |
| Lead Time | 35 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.01 inch |
| Height | 5.02 inch |
| Width | 2.76 inch |
| Weight | 1.01 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys DF |
| Product Or Component Type | Fuse carrier |
| Device Short Name | DF22 |
| Device Composition | tubular link locked in Neutral pole |
| Product Compatibility | DF2FA fuse cartridge DF2FN fuse cartridge |
| Poles Description | 1P + N |
| Fuse Size | 22 x 58 mm |
| Fuse Type | , gG , aM |
| Control Type | Toggle |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 690 V DC |
| Ie Rated Operational Current | 125 A |
| Ui Rated Insulation Voltage | 690 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Ipk Rated Peak Withstand Crrt | 19 kA with tubular links IEC 60269-1 |
| Short-Circuit Withstand | 120 kA 400 V IEC 60947-3 120 kA 500 V IEC 60947-3 80 kA 690 V IEC 60947-3 |
| Standards | EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60269-2 UL 4248-1 CSA C22.2 No 4248-1 |
| Product Certifications | IEC UL Recognized CSA EAC |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 1 0.00…0.05 in² (2.5…35 mm²)rigid screw clamp terminals 2 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)rigid screw clamp terminals 1 0.00…0.05 in² (2.5…35 mm²)flexible with or without screw clamp terminals 2 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)flexible with or without |
| Tightening Torque | 35.40 lbf.in (4 N.m) |
| Height | 5.02 in (127.5 mm) |
| Width | 2.76 in (70 mm) |
| Depth | 3.01 in (76.5 mm) |
| Product Weight | 1.01 lb(US) (0.456 kg) |
| Quantity Per Set | Set of 3 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…140 °F (-20…60 °C) with derating above 20°C |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Protective Treatment | TH |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Compatibility Code | DF22 |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 03389119407502 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 3 |
| Country Of Origin | TN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366