TeSys DF modular fuse carrier, 1 pole (1P), for protection of control circuits up to 50A/690V. To be used with 14x51mm fuse links up to 50A and short circuit current up to 120kA@400V. Compact (26.5mm width), it can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw terminals. Fuse links (14x51mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (fuse carrier assembly kits, clip-in markers) are available (to be ordered separately). Sold in lots of 6 units. Multi standards certified (IEC, UL recognized, CSA, EAC), Green Premium product (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | DF141 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 389119407373 |
| UPC11 | 38911940737 |
| EAN | 3389119407373 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121624 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536908585 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.01 inch |
| Height | 4.36 inch |
| Width | 1.04 inch |
| Weight | 0.31 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys DF |
| Product Or Component Type | Fuse carrier |
| Device Short Name | DF14 |
| Product Compatibility | DF2EA fuse cartridge DF2EN fuse cartridge |
| Poles Description | 1P |
| Fuse Size | 14 x 51 mm |
| Fuse Type | , gG , aM |
| Control Type | Toggle |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 690 V DC |
| Ie Rated Operational Current | 50 A |
| Ui Rated Insulation Voltage | 690 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Ipk Rated Peak Withstand Crrt | 15 kA with tubular links IEC 60269-1 |
| Short-Circuit Withstand | 120 kA 400 V IEC 60947-3 120 kA 500 V IEC 60947-3 80 kA 690 V IEC 60947-3 |
| Standards | EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60269-2 UL 4248-1 CSA C22.2 No 4248-1 |
| Product Certifications | IEC UL Recognized CSA EAC |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 1 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)rigid screw clamp terminals 2 0.00…0.02 in² (2.5…10 mm²)rigid screw clamp terminals 1 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)flexible with or without screw clamp terminals 2 0.00…0.02 in² (2.5…10 mm²)flexible with or without |
| Tightening Torque | 30.98 lbf.in (3.5 N.m) |
| Height | 4.36 in (110.8 mm) |
| Width | 1.04 in (26.5 mm) |
| Depth | 3.01 in (76.5 mm) |
| Product Weight | 0.31 lb(US) (0.140 kg) |
| Quantity Per Set | Set of 6 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…140 °F (-20…60 °C) with derating above 20°C |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Protective Treatment | TH |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Compatibility Code | DF14 |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 03389119407373 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 6 |
| Country Of Origin | TN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366