TeSys DF modular fuse carrier, 1 pole (1P), for protection of control circuits up to 32A/690V. To be used with 10x38mm fuse links up to 32A and short circuit current up to 120kA@400V. It provides blown fuse indication by LED. Compact (17.5mm width), it can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw clamp terminals, padlockable without accessory. Fuse links (10x38mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (fuse carrier assembly kits, clip-in markers) are available (to be ordered separately). Sold in lots of 12 units. Multi standards certified (IEC, UL recognized, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium product (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | DF101V |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901540885 |
| UPC11 | 78590154088 |
| EAN | 3389119407298 |
| Availability | S |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39121624 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.40 inch |
| Height | 3.13 inch |
| Width | 0.69 inch |
| Weight | 0.09 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys DF |
| Product Or Component Type | Fuse carrier |
| Device Short Name | DF10 |
| Product Compatibility | DF2CA fuse cartridge DF2CN fuse cartridge |
| Poles Description | 1P |
| Fuse Size | 10 x 38 mm |
| Fuse Type | , gG , aM |
| Control Type | Toggle padlockable |
| Local Signalling | Blown fuse indication |
| Utilisation Category | AC-20B IEC 60947-3 DC-20B IEC 60947-3 |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 690 V DC |
| Ie Rated Operational Current | 32 A 400 V AC |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 32 A 68 °F (20 °C) |
| Ui Rated Insulation Voltage | 690 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV |
| Overvoltage Category | III |
| Short-Circuit Withstand | 120 kA 400 V IEC 60947-3 120 kA 500 V IEC 60947-3 |
| Power Dissipation In W | 3 W maximum power dissipation by fuse |
| Standards | EN/IEC 60947-3 EN/IEC 60269-2 UL 4248-1 CSA C22.2 No 4248-1 EN 45545-2 R22 HL2 |
| Product Certifications | IEC UL Recognized CSA CCC EAC DNV-GL |
| Mounting Support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 1 0.00…0.02 in² (1…16 mm²)rigid screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)rigid screw clamp terminals 1 0.00…0.02 in² (1…16 mm²)flexible with or without screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)flexible with or without |
| Tightening Torque | 19.47 lbf.in (2.2 N.m) PZ2 19.47 lbf.in (2.2 N.m) flat Ø 5.5 mm |
| Height | 3.13 in (79.5 mm) |
| Width | 0.69 in (17.5 mm) |
| Depth | 2.40 in (61 mm) |
| Product Weight | 0.09 lb(US) (0.042 kg) |
| Quantity Per Set | Set of 12 |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) with derating above 20°C |
| Operating Altitude | 0...6561.68 ft (0...2000 m) |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Pollution Degree | 3 |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Compatibility Code | DF10 |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901540885 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 12 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366