Folding support tray for Spacial enclosures. Enclosure dimensions is W is800 mm. 30 kg/m² max load. Mounting on door reinforcement frame/door cross rails for 1000 mm wide enclosures. Compatible is Spacial SF, SM, SFX, SMX, S3D, CRN. Adjustable in height, steps of 25 mm. Steel body, epoxy-polyester powder finish. Operating Angle is 45°, 60°, 75°, 90°.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSDT8 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901972228 |
| UPC11 | 78590197222 |
| EAN | 3606485131511 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326908688 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 13.78 inch |
| Width | 31.50 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Or Component Type | Folding support tray |
| Application | Door accessories |
| Mounting Location | Door cross rail On door reinforcement frame |
| Mounting Support | Direct mounting |
| Range Compatibility | Spacial SF, SM, SFX and SMX enclosures |
| Device Composition | 1 x fixing element 1 x folding support tray |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | Door steel |
| Colour | Door Gray RAL 7035) |
| Surface Finish | Painted |
| Fixing Mode | Direct fixing - door |
| Adjustment | Adjustable in height, steps of 25 mm door |
| Operating Angle | 60 ° 45 ° 90 ° 75 ° |
| Maximum Load | 30 kg |
| Width | Nominal 31.50 in (800 mm) |
| Depth | 13.78 in (350 mm) |
| Thickness | 0.06 in (1.5 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901972228 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366