This pilot light head for integral LED provides clear visual feedback on the status of your machines. It is easily installed into a 30mm diameter panel cut-outs. It is clearly distinguishable visually at a distance due to clear colors and illumination via integral LED, enabling complex machine statuses to be read at a glance.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB5FV083 |
|---|---|
| UPC | 606481340788 |
| UPC11 | 60648134078 |
| EAN | 3606481340788 |
| Availability | N |
| Lead Time | 17 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Weight | 0.03 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for pilot light |
| Product Compatibility | Integral LED |
| Device Short Name | ZB5 |
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Mounting Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Head Type | Built-in-flush |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Yellow |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Cad Overall Width | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Height | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.18 in (30 mm) |
| Product Weight | 0.03 lb(US) (0.015 kg) |
| Electrical Composition Code | P1 front mounting integral LED P2 front mounting integral LED and transformer PF1 front mounting integral LED |
| Device Presentation | Basic element |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-4 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 UL 508 JIS C8201-1 |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| GTIN | 03606481340788 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366