This pilot light head for integral LED provides clear visual feedback on the status of your machines. It is easily installed into a 30.5mm diameter panel cut-outs. It is clearly distinguishable visually at a distance due to clear colors and illumination via integral LED, enabling complex machine statuses to be read at a glance.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB4FV013 |
|---|---|
| EAN | 3606489582531 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| HTs Code | 8531909001 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Weight | 0.13 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for pilot light |
| Product Compatibility | Integral LED |
| Device Short Name | ZB4F |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Mounting Diameter | 1.20 in (30.5 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Built-in-flush |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Cap/Operator Or Lens Colour | White |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Cad Overall Width | 1.44 in (36.6 mm) |
| Cad Overall Height | 1.44 in (36.6 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.22 in (31 mm) |
| Product Weight | 0.13 lb(US) (0.058 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Electrical Composition Code | P1 front mounting integral LED P2 front mounting integral LED and transformer |
| Device Presentation | Basic element |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IEC 60529 IP69 IEC 60529 IP69K ISO 20653 Type 13 UL 50 E Type 12 UL 50 E Type 4 UL 50 E Type 4X UL 50 E |
| IK Degree Of Protection | IK06 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-1 UL 508 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-5-1 CE JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed CSA CCC EAC |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…500 Hz)IEC 60068-2-6 2 mm peak to peak 2…10 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 25 gn 6 ms) 1000 shocks on each axis IEC 60068-2-27 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366