This selector switch provides an ergonomic interface for controlling your machine. It is easily installed and into a standard 30.5mm diameter panel cut-outs and connected to control circuits with classic screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its clear color. It is vibration resistant, impact resistant, high pressure washer resistant thanks to its IP69 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5FJ21C0 |
|---|---|
| EAN | 3606489760656 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Depth | 2.87 inch |
| Height | 1.65 inch |
| Width | 1.44 inch |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Selector switch |
| Device Short Name | XB5F |
| Bezel Material | Plastic colour plated grey |
| Head Type | Built-in-flush |
| Mounting Diameter | 1.20 in (30.5 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | Stay put stay put |
| Operator Profile | Black long handle, unmarked |
| Operator Pos Information | 2 positions 90° |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Height | 1.65 in (42 mm) |
| Width | 1.44 in (36.6 mm) |
| Depth | 2.87 in (73 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | Without |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-1 UL 508 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366