This 30mm key selector switch head, Ronis 455 provides an ergonomic interface for controlling your machine. It is easily installed/replaced on compatible selector switch units and contact blocks via snap-fit assembly. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its clear color. It is vibration, impact resistant, high pressure washer resistant and dust resistant thanks to its IP69, IP67, IP66 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB5FG09 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606481340153 |
| UPC11 | 60648134015 |
| EAN | 3606481340153 |
| Availability | N |
| Lead Time | 17 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.15 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for key selector switch |
| Device Short Name | ZB5 |
| Bezel Material | Dark grey plastic |
| Mounting Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Head Type | Built-in-flush |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | stay put |
| Operator Profile | Black key switch |
| Operator Pos Information | 3 positions +/- 45° |
| Type Of Keylock | Ronis 455 |
| Key Withdrawal Position | Right |
| Cad Overall Width | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Height | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.83 in (72 mm) |
| Product Weight | 0.15 lb(US) (0.069 kg) |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Electrical Composition Code | C4 6 single and double front mounting C5 5 single front mounting C6 5 single and double front mounting C7 4 single front mounting C8 4 single and double front mounting C11 3 single front mounting C3 6 single front mounting SF1 3 single front mounting |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-4 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-1 UL 508 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | RINA CSA BV GL UL Listed DNV LROS (Lloyds register of shipping) |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22467 - PUSHBUTTONS,22MM(PLASTIC) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 03606481340153 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366