This 30.5 mm push-button head provides an ergonomic interface for controlling your machine. It is easily installed and replaced on compatible complete push-button units and contact blocks via snap-fit assembly. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its clear color and marking. It is vibration resistant, impact resistant, high pressure washer resistant and dust resistant thanks to its IP69 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB4FL433 |
|---|---|
| EAN | 3606489582470 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for non-illuminated push-button |
| Device Short Name | ZB4F |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Mounting Diameter | 1.20 in (30.5 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Built-in-flush |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Red projecting, ARRET white) |
| Cad Overall Width | 1.44 in (36.6 mm) |
| Cad Overall Height | 1.44 in (36.6 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.30 in (33 mm) |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Electrical Composition Code | C1 9 single front mounting C2 9 single and double front mounting C11 3 single front mounting C15 1 single front mounting |
| Device Presentation | Basic element |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IEC 60529 IP69 IEC 60529 IP69K ISO 20653 Type 13 UL 50E Type 12 UL 50E Type 4 UL 50E Type 4X UL 50E |
| IK Degree Of Protection | IK06 IEC 50102 |
| Standards | CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-5-4 UL 508 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-5-1 CE JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed CSA CCC EAC |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…500 Hz)IEC 60068-2-6 25 mm peak to peak 2…10 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 25 gn 6 ms) 1000 shocks on each axis IEC 60068-2-27 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366