This 30mm head for illuminated selector switch provides an ergonomic interface for controlling your machine. It is easily installed and replaced on compatible complete selector switch units and contact blocks via snap-fit assembly. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its clear color. It is vibration resistant, impact resistant, high pressure washer resistant and dust resistant thanks to its IP67, IP66 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB5FK1243C1 |
|---|---|
| EAN | 3606489753481 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Weight | 0.07 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for illuminated selector switch |
| Product Compatibility | Integral LED |
| Device Short Name | ZB5 |
| Bezel Material | Plastic colour plated white |
| Mounting Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Head Type | Built-in-flush |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | stay put |
| Operator Profile | Red standard handle |
| Operator Pos Information | 2 positions 90° |
| Cad Overall Width | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Height | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.81 in (46 mm) |
| Product Weight | 0.07 lb(US) (0.03 kg) |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Electrical Composition Code | M3 4 single front mounting integral LED M6 2 single front mounting integral LED and transformer M10 2 single front mounting integral LED MF1 2 single front mounting integral LED M4 4 single and double front mounting integral LED |
| Device Presentation | Basic element |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | CSA C22.2 No 14 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-5-5 UL 508 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed LROS (Lloyds register of shipping) DNV CSA BV GL RINA |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366