This 30.5 mm push-button head provides an ergonomic interface for controlling your machine. It is easily installed and replaced on compatible complete push-button units and contact blocks via snap-fit assembly. It is clearly distinguishable visually at a distance thanks to its clear color and marking. It is vibration resistant, impact resistant, high pressure washer resistant and dust resistant thanks to its IP67, IP66 protection, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB5FA0C1 |
|---|---|
| EAN | 3606489770495 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Weight | 0.06 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for non-illuminated push-button |
| Device Short Name | ZB5 |
| Product Compatibility | ZBYF... ZBZF32 ZBZF33 ZB5AZ |
| Bezel Material | Plastic colour plated white |
| Mounting Diameter | 1.20 in (30.5 mm) |
| Head Type | Built-in-flush |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | without cap |
| Cad Overall Width | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Height | 1.46 in (37 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.18 in (30 mm) |
| Product Weight | 0.06 lb(US) (0.028 kg) |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Electrical Composition Code | C1 9 single front mounting C2 9 single and double front mounting C11 3 single front mounting C15 1 single front mounting SF1 3 single front mounting |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IEC 60529 |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-4 UL 508 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | RINA CSA LROS (Lloyds register of shipping) UL Listed BV GL DNV |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 25 gn 6 ms) 1000 shocks on each axis IEC 60068-2-27 |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…500 Hz)IEC 60068-2-6 2 mm peak to peak 2…10 Hz)IEC 60068-2-6 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366