This flush mounted illuminated pushbutton is a part of the Harmony XB5 plastic range and is a complete product. It has a mounting diameter of 30.5 mm. The rated supply voltage is 230 V AC. The flush mount design of this pushbutton addresses the market demands for ergonomic and aesthetics. It has a plain lens and the source of light is an integral LED. The contact type is 1NO and 1NC slow break and the connection terminal is screw clamp. The operator mechanism is spring return. The shape of the head is round and orange. The bezel is plastic color plated white and the fixing collar is plastic. The weight of this pushbutton is 52 grams, height is 42 mm, and width is 36.6 mm. The simplicity of installation, flexibility, and robustness makes it suitable for the majority of industrial segments and applications. With IP66, 67, 69, and 69K, type 13 and 4X, IK03, protection against solid objects, dust, water, and shock is achieved. It is certified with EN/IEC, CE marking, UL, CSA, JIS, NEMA, and marine approvals. To name a few, flush mounted plastic circular blanking plug, metal ring, protective washer, and plastic flush mounting kit are some of the dedicated accessories to be ordered separately, available to facilitate the installation. The packaging includes 1 unit of this pushbutton. It can be easily installed to a panel cut out with the help of a cross head screwdriver. Contacts and heads are designed to prevent vibration, helping to ensure secure mounting and wiring. It is eco-friendly and complies with directives such as RoHS, WEEE, etc. related to environmental protection.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB5FW35M5C0 |
|---|---|
| EAN | 3606489761622 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Depth | 2.17 inch |
| Height | 1.65 inch |
| Width | 1.44 inch |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Illuminated push-button |
| Device Short Name | XB5F |
| Bezel Material | Plastic colour plated grey |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Head Type | Built-in-flush |
| Mounting Diameter | 1.20 in (30.5 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Orange flush, unmarked |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Light Source | Protected LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| [Us] Rated Supply Voltage | 220...240 V AC 50/60 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 220...240 V |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Orange |
| Height | 1.65 in (42 mm) |
| Width | 1.44 in (36.6 mm) |
| Depth | 2.17 in (55 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (21-22)NC (13-14)NO |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN/IEC 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Signalling Type | Steady |
| Supply Voltage Limits | 195…264 V AC |
| Current Consumption | 14 mA |
| Service Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Surge Withstand | 1 kV IEC 61000-4-5 |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366