Thalassa PLA Floor standing polyester enclosure completely sealed, version PLA. 1500 x 750 x 620 mm. Sealed top and bottom part assembled with side parts. 4 point door locking system with 5-mm double-bar locks. 1 door type transparent front. Polyester reinforced with fibreglass body. Protection IP 65, IK08, Grey RAL 7035.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYPLA1576G |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606480772955 |
| UPC11 | 60648077295 |
| EAN | 3606480772955 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa PLA |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Suitable enclosure |
| Version | PLA |
| Nominal Height | 59.06 in (1500 mm) |
| Nominal Width | 29.53 in (750 mm) |
| Nominal Depth | 24.41 in (620 mm) |
| Enclosure Mounting | Floor-standing |
| Device Composition | 1 top part 1 bottom part 2 side part 1 rear panel 1 door |
| Body Type | Sealed top and bottom part assembled with side parts |
| Door Type | Solid front |
| Number Of Doors | 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | 4 points lock, 5 mm double-bar |
| Accessibility For Operation | Front Rear |
| Removable Parts | Door by hinges Rear panel by fixing element |
| Material | polyester reinforced with fibreglass |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 UL 508 A |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 2 NEMA 3S NEMA 1 NEMA 5 NEMA 12 NEMA 3X NEMA 3R NEMA 3 NEMA 13 |
| Product Certifications | DNV Marine UL/cUL listed Veritas |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 60529 completely sealed) |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 plain door) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 62208 |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…194 °F (-35…90 °C) |
| Category | 80035 - ENCLOSURE SYSTEMS FLOOR MOUNT |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480772955 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366