Thalassa PLA Floor standing polyester enclosure, version PLAT. 1499 x 1000 x 320 mm. With open top canopy. 4 point door locking system with 5-mm double-bar locks. Polyester reinforced with fibreglass body. Protection IP 44, IK10, Grey RAL 7035.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYPLAT15103G |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606480775314 |
| UPC11 | 60648077531 |
| EAN | 3606480775314 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa PLA |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Suitable enclosure |
| Version | PLAT |
| Nominal Height | 59.06 in (1500 mm) |
| Nominal Width | 39.37 in (1000 mm) |
| Nominal Depth | 12.60 in (320 mm) |
| Enclosure Mounting | Floor-standing |
| Device Composition | 1 top part 1 bottom part 2 side part 2 door 2 rear panel 1 canopy |
| Body Type | Open top and sealed bottom part assembled with side parts |
| Door Type | Solid front |
| Number Of Doors | 2 |
| Door Opening Side | Right and left 120 °) |
| Lock Type | 4 points lock, handle with 5 mm double bar insert |
| Accessibility For Operation | Rear Top Front |
| Removable Parts | Door by hinges Rear panel by fixing element Canopy by fixing element |
| Material | polyester reinforced with fibreglass |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | Veritas |
| IP Degree Of Protection | IP44 IEC 60529 with ventilated canopy) |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 plain door) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 62208 |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…194 °F (-35…90 °C) |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480775314 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366