This flexible mounting unit is designed as a mounting and fixing accessory for modular tower light. It has a mounting diameter of 60mm and it is orientable at -90 to 90 degree operating angle. It also has an IP55 protection index.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XVUZ06 |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901729020 |
| UPC11 | 78590172902 |
| EAN | 3606480555992 |
| Availability | N |
| Lead Time | 60 |
| UNSPSC | 32151501 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531909001 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | XV |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.43 pound |
| Range Of Product | Harmony XVU |
|---|---|
| Product Or Component Type | Modular tower light |
| Accessory / Separate Part Type | Swivel mounting support |
| Accessory / Separate Part Cate | Mounting and fixing accessory |
| Component Name | XVU |
| Mounting Diameter | 2.36 in (60 mm) |
| Product Compatibility | Top AC body Top DC body Bottom mounting plate |
| Function Available | Orientable -90…90 ° |
| Material | PBT (polybutylene terephthalate) V-0 UL 94 ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) PC (polycarbonate) |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V AC/DC 110...240 V AC |
| Length | 5.75 in (146 mm) |
| Product Weight | 0.43 lb(US) (0.193 kg) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…122 °F (-25…50 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP55 |
| Product Certifications | CSA CE UL |
| Category | 22618 - XVU TOWER LIGHTS |
| Discount Schedule | XV |
| GTIN | 00785901729020 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ID |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366