| Part Number | XB4BP381GEX |
|---|---|
| UPC | 606489485863 |
| UPC11 | 60648948586 |
| EAN | 3606489485863 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Depth | 2.83 inch |
| Height | 1.18 inch |
| Width | 1.82 inch |
| Weight | 0.20 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete push-button |
| Device Short Name | XB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Dust Zone | Zone 21 - 22 |
| Gas Zone | Zone 1 - 2 |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | Green projecting |
| Operator Add Information | Booted (clear silicon) for insertion of legend |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Width | 1.82 in (46.2 mm) |
| Height | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.83 in (72 mm) |
| Product Weight | 0.20 lb(US) (0.089 kg) |
| Device Mounting | Fixing hole 0.89 in (22.5 mm) +/- 0.2 mm EN/IEC 60947-1 |
| Fixing Center | >= 30 x 40 mm support panel) 0.04…0.24 in (1…6 mm) |
| Embedding Depth | 2.28 in (58 mm) |
| Marking | II 2 GD Ex tb IIIC Db Ex db eb IIC Gb |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Contact Operation | Slow-break |
| Positive Opening | Without |
| Operating Travel | 0.07 in (1.657 mm) engagement point) 0.18 in (4.622 mm) changing state point) 0.18 in (4.452 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.962 N |
| Mechanical Durability | 5000000 cycles |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 415 V |
| Ie Rated Operational Current | 1.9 A 380 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 3 A 240 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 2.87 A 24 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…167 °F (-20…75 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| Standards | EN/IEC 60079-0:2009 EN/IEC 60079-1:2009 EN/IEC 60079-7:2009 EN/IEC 60079-31:2009 UL 60079-0 UL 60079-1 UL 60079-31 ANSI/ISA 12.12.01 CSA C22.2 No 213 |
| Product Certifications | INERIS 04ATEX9004U |
| GTIN | 03606489485863 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366