| Part Number | ZBE102GEX |
|---|---|
| UPC | 606489486129 |
| UPC11 | 60648948612 |
| EAN | 3606489486129 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Weight | 0.04 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Contact block |
| Device Short Name | ZBE |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Contacts Type And Composition | 1 NC |
| Contact Operation | Standard |
| Contact Block Type | Single |
| Contacts Usage | Gas protected contact |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² without cable end Screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with cable end |
| Cad Overall Width | 1.50 in (38 mm) |
| Cad Overall Height | 0.39 in (10 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.67 in (42.4 mm) |
| Product Weight | 0.04 lb(US) (0.019 kg) |
| Marking | Ex db eb IIC Gb |
| Positive Opening | With |
| Operating Travel | 0.07 in (1.688 mm) engagement point) 0.13 in (3.271 mm) changing state point) 0.17 in (4.424 mm) total travel) |
| Operating Force | 2.873 N |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 415 V |
| Ie Rated Operational Current | 1.9 A 380 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 3 A 240 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 2.87 A 24 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 |
| Mounting Of Block | Front mounting |
| Condition Of Use | Standard |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -58…158 °F (-50…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -58…167 °F (-50…75 °C) |
| Standards | UL 60079-31 UL 60079-0 UL 60079-1 ANSI/ISA 12.12.01 EN/IEC 60079-0 EN/IEC 60079-31 CSA C22.2 No 213 EN/IEC 60079-1 EN/IEC 60079-7 |
| Product Certifications | CULus |
| Environmental Characteristic | Hazardous location class I division 2 |
| GTIN | 03606489486129 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366