| Part Number | ZBVBM3GEX |
|---|---|
| UPC | 606489486136 |
| UPC11 | 60648948613 |
| EAN | 3606489486136 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531901500 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Weight | 0.04 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Light block |
| Device Short Name | ZBV |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² without cable end EN 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with cable end EN 60947-1 |
| Signalling Type | Steady |
| Light Source | LED |
| Bulb Base | Integral LED |
| Light Block Supply | Direct |
| Light Source Colour | Green |
| Us Rated Supply Voltage | 24...254 V AC/DC |
| Cad Overall Width | 1.50 in (38 mm) |
| Cad Overall Height | 0.39 in (10 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.31 in (58.8 mm) |
| Product Weight | 0.04 lb(US) (0.02 kg) |
| Marking | Ex eb mb IIC Gb |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Current Consumption | 2...10 mA |
| Service Life | 100000 h at ambiant temperature |
| Mounting Of Block | Front mounted |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -58…158 °F (-50…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -58…203 °F (-50…95 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 60529 |
| Standards | EN/IEC 60079-31 ANSI/ISA 12.12.01 UL 60079-31 EN/IEC 60079-18 EN/IEC 60079-0 EN/IEC 60079-7 UL 60079-18 UL 60079-0 CSA C22.2 No 213 |
| Product Certifications | CULus |
| Environmental Characteristic | Hazardous location class I division 2 |
| GTIN | 03606489486136 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366