| Part Number | HMIPEPS952D1801 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| UPC | 785901473466 |
| UPC11 | 78590147346 |
| EAN | 3606480853326 |
| Availability | N |
| Lead Time | 40 |
| UNSPSC | 43211507 |
| ECCN | EAR99 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | MC2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.56 inch |
| Height | 12.17 inch |
| Width | 19.21 inch |
| Weight | 17.64 pound |
| Range Of Product | Harmony iPC |
|---|---|
| Product Or Component Type | Multi-touch screen |
| Processor Name | Intel Core i3 4010U 1.7 GHz |
| Free Slots | 1 Internal SATA HDD/SSD |
| Display Size | 18.5 inch |
| Display Colour | 16777216 colors |
| Luminance | 27.87 fc (300 cd/m²) |
| Pixel Resolution | 4096 x 4096 |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise 64 bitmulti-language |
| Software Package | EcoStruxture secure connect advisor annual subscription cyber security license not included EcoStruxure Operator Terminal Expert run time HMI license not included EcoStruxure machine SCADA expert run time HMI/SCADA on configured offer only EcoStruxure augmented operator advisor server augmented operator license not included Vijeo Citect DVD SCADA license not included |
| Number Of Points | 5 |
| Terminal Type | Touchscreen display |
| Data Storage Equipment | 128 GB back side SSD 1500000 h |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED Colour TFT LCD |
| Display Resolution | 1366 x 768 pixels WXGA |
| Backlight Lifespan | 50000 hours |
| View Angle Horiz X Vert | 160 x 170° |
| Touch Panel | Multi-touch projected capactive technology (PCT) |
| Memory Type | 8 GB RAM DDR3 internal |
| Type Of Cooling | Fanless Passive |
| Watchdog Timer | 1…255 ms |
| Integrated Connection Type | 1 RS232 - M12 male <= 115.2 kbits/s) 1 USB 2.0 type A - M12 female 1.5/12/480 Mbit/s) 2 Ethernet port - M12 female 10/100/1000 Mbit/s) |
| Number Of Slots | 1 mini PCI Express full-size |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V DC +/- 20 % power supply |
| Power Consumption In W | 28…60 W |
| Mechanical Robustness | Hardness anti-scratch 7H |
| Local Signalling | buzzer On LED green) Stand-by LED orange) |
| Function Available | Operate with water on screen |
| Width | 19.21 in (488 mm) |
| Height | 12.17 in (309 mm) |
| Depth | 2.56 in (65 mm) |
| Product Weight | 17.64 lb(US) (8 kg) |
| Main Type | Performance |
| IP Degree Of Protection | All sides IP65 |
| Product Certifications | CE C-tick AS/NZS CCC EAC RCM |
| Standards | CISPR 11 CSA C22.2 No. 60950 FCC Part 15 class A IEC 60950 IEC 61000-6-2 IEC 61000-6-4 UL 60950 |
| Directives | 2012/19/EU - WEEE directive 2004/108/EC - electromagnetic compatibility 2011/65/EU - RoHS directive 1907/2006/EC - REACH directive 2006/95/EC - low voltage directive |
| Pollution Degree | 2 |
| Ambient Air Temp For Op | 32…131 °F (0…55 °C) SSD 32…113 °F (0…45 °C) HDD |
| Ambient Air Temp For Storage | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Relative Humidity | 10…95 % non-condensing |
| Operating Altitude | 6561.68 ft (2000 m) |
| Vibration Resistance | 1 gn 5…500 Hz)HDD 2 gn 5…500 Hz)SSD |
| Category | 22574 - MAGELIS BOX PC AND PANEL PC |
| Discount Schedule | MC2 |
| GTIN | 00785901473466 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | US |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366