Earthing strip connection with 87 points for Spacial enclosures. ISO Thread is M5. Length is 1000 mm. Multi-purpose application. Fixing mode by fixing elements. Brass made. Fixing elements and 1 bar incl.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYECB1M153 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901869429 |
| UPC11 | 78590186942 |
| EAN | 3606480148705 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121303 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7419995050 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Height | 0.59 inch |
| Width | 0.12 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Application | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Earthing strip |
| Device Composition | fixing elements 1 bar |
| Material | Brass |
| Fixing Mode | By fixing element |
| Length | 39.37 in (1000 mm) |
| Height | 0.59 in (15 mm) |
| Width | 0.12 in (3 mm) |
| ISO Thread | M5 |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901869429 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366