Earth leads section 6mm² for Spacial. Length 350 mm, eyelet hole is 8,3 mm. Multi-purpose earthing wire. Fixing by nut and washer on earth connection location. Brass and copper alloy for terminal, PVC green and yellow for sheath. 1 lead, set of 10.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYEL3525D8 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606480064418 |
| UPC11 | 60648006441 |
| EAN | 3606480064418 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121327 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8544429090 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Width | 0.63 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Application | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Earthing wire |
| Device Composition | 1 lead |
| Quantity Per Set | Set of 10 |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) green and yellow sheath Brass and copper alloy terminal |
| Fixing Mode | Nut and washer - on earth connection |
| Length | 13.78 in (350 mm) |
| Width | 0.63 in (16 mm) |
| Nominal Cross Section | 0.04 in² (25 mm²) |
| Diameter | 0.33 in (8.3 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480064418 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 10 |
| Country Of Origin | FR |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366