Earth braids for Spacial Range. Nominal cross section is 16 mm². 150 x 17 mm. Eyelet hole is 8,5 mm. Multi-purpose composition accessory. Fixing by nut and washer on earth connection location. Tinned copper. Set of 10.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYEB1516D8 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606480064050 |
| UPC11 | 60648006405 |
| EAN | 3606480064050 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121302 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7419995050 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Width | 0.67 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Application | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Earthing braid |
| Device Composition | 1 braid |
| Quantity Per Set | Set of 10 |
| Material | Tinned copper |
| Fixing Mode | Nut and washer - on earth connection |
| Length | 6.10 in (155 mm) |
| Width | 0.67 in (17 mm) |
| Nominal Cross Section | 0.02 in² (16 mm²) |
| Diameter | 0.33 in (8.5 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480064050 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 10 |
| Country Of Origin | FR |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366