This Harmony ZB, double light block for test light function operates with an integral LED. It is supplied with 48V to 230V AC. It is compatible with Harmony XB4 and XB5. This double light block allows fast and easy replacement and configuration of your signaling units for light testing purpose. It protects operators from unexpected contact with live circuits thanks to its IP20 protection index. Its wide range of operating temperatures from -25°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZBZM156 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 389118030114 |
| UPC11 | 38911803011 |
| EAN | 3389118030114 |
| Availability | N |
| Lead Time | 22 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536610000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.02 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Block for test light |
| Product Compatibility | Integral LED |
| Light Block Type | Double block for test light function |
| Us Rated Supply Voltage | 48...230 V AC |
| Electrical Connection | Wires |
| Material | Plastic |
| Electrical Shock Protect Class | Class I Harmony XB4 IEC 60536 Class II Harmony XB5 IEC 60536 |
| Product Weight | 0.02 lb(US) (0.01 kg) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Standards | EN 60947-1 EN 60947-5-4 IEC 60947-5-4 IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 UL 508 EN 60947-5-5 IEC 60947-5-5 EN 60947-5-1 JIS C 4520 IEC 60947-1 |
| Product Certifications | DNV RINA GL LROS (Lloyds register of shipping) UL Listed BV CSA |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms IEC 60068-2-27 |
| Category | 22469 - PUSHBUTTON,22MM ACCESSORIES-NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 03389118030114 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366