This Harmony XB4 double-headed modular push button has 1 red and 1 green button, operates with a spring return mechanism. It has a metal bezel. It is marked with “I” and “O” symbols. This double-headed push button provides a complete 2 button interface to your machines with a single panel cut-out. It is easily installed into standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. Its schematic is clearly distinguishable thanks to clear colors and markings, minimizing errors during initial wiring and later maintenance operations. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 / IP67 / IP69 / IP69K, making it ideal for operation in harsh environments.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB4BL73415 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901629337 |
| UPC11 | 78590162933 |
| EAN | 3389119043571 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.26 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Double-headed push-button |
| Device Short Name | XB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Head Type | Standard |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Shape Of Signaling Unit Head | Rectangular |
| Type Of Operator | spring return |
| Operator Profile | 1 flush - 1 projecting push-buttons |
| Operators Description | Green ''I'' - red ''O'' |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Connections - Terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Product Weight | 0.26 lb(US) (0.116 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Colour Of Marking | Black marking when white caps White marking when green, red or black caps |
| Operator Profile | Green flush, I white) Red projecting, O white) |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 3.5 N NC changing electrical state 3.8 N NO changing electrical state |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross JIS No 1 Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A EN/IEC 60947-5-1 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN 60947-1 |
| Ie Rated Operational Current | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C 1000000 cycles DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Device Presentation | Complete product |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP67 IEC 60529 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK06 IEC 50102 |
| Standards | UL 508 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-5 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | BV GL LROS (Lloyds register of shipping) DNV CSA RINA UL Listed |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22468 - PUSHBUTTONS,22MM(METAL) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901629337 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366