This product is part of the Harmony iPC range, an offer of Industrial PC, Edge Box and Display. The touchscreen display features 15inch LED, colour TFT LCD display and supports 1024 x 768 pixels XGA resolution. It is a flat touchscreen display with a contrast ratio of 500/1 and a view angle of 140 x 115°. It supports 16777216 colours and 300cd/m² luminance with 50000 hours of backlight lifespan at 25°C. It is an IP66 and NEMA 4X rated product. Its dimensions are 390.7mm (width) x 28mm (depth) x 290mm (height) and weighs 4.2kg. This product is certified by ATEX, CE, IEC, C-Tick, GL and EAC. It meets Class I division 2 CSA C22.2 No 213, CSA C22.2 No 142, UL 6110-2-201 and Class I division 2 ANSI/ISA 12-12-01 standards. Harmony iPCs (formerly known as Magelis iPC) and Edge Box run at the Edge Control level of EcoStruxure, the Schneider Electric IIoT architecture. They enable secured communication from shop floor to IT. They offer smart application design and engineering to leverage asset performance, with end-to-end cybersecurity.
Add to Quote Catalogue| Part Number | HMIDM7421 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| UPC | 785901458487 |
| UPC11 | 78590145848 |
| EAN | 3606480853661 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| UNSPSC | 43211507 |
| HTs Code | 8471410150 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | MC2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.10 inch |
| Height | 11.42 inch |
| Width | 15.38 inch |
| Weight | 9.26 pound |
| Range Of Product | Harmony Modular iPC |
|---|---|
| Product Or Component Type | Flat screen |
| Terminal Type | Touchscreen display |
| Device Mounting | Flush |
| Integrated Connection Type | USB 2.0 type A 1.5 Mbit/s Modular Box PC |
| Local Signalling | Status LED |
| View Angle Horiz X Vert | 140 x 115° |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Pixel Resolution | 2048 x 2048 |
| Touchscreen Resolution | 2048 x 2048 |
| Function Available | Operate with water on screen |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V DC power supply 100...240 V AC power supply 47...63 Hz |
| Supply Voltage Limits | 18…36 V DC |
| Power Consumption In W | 44.9 W typical)Box PC HMIBMP 53.04 W maximum)Box PC HMIBMP 39.9 W typical)Box PC HMIBMU 48.04 W maximum)Box PC HMIBMU |
| Display Size | 15 inch |
| Display Type | LED Colour TFT LCD |
| Display Resolution | 1024 x 768 pixels XGA |
| Display Colour | 16777216 colors |
| Luminance | 27.87 fc (300 cd/m²) |
| Backlight Lifespan | 50000 hours 77 °F (25 °C) |
| Touch Panel | Single touch analogue resistive |
| Type Of Installation | Indoor installation |
| Inrush Current | 8.9 A |
| Width | 15.38 in (390.7 mm) |
| Height | 11.42 in (290 mm) |
| Depth | Enclosure 1.10 in (28 mm) 0.28 in (7 mm) |
| Product Weight | 9.26 lb(US) (4.2 kg) |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X |
| Standards | Class I division 2 CSA C22.2 No 213 CSA C22.2 No 142 UL 6110-2-201 Class I division 2 ANSI/ISA 12-12-01 |
| Product Certifications | EAC ATEX C-tick IEC-Ex Marine GL Bridge CE |
| Ambient Air Temp For Op | 32…131 °F (0…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -22…158 °F (-30…70 °C) |
| Pollution Degree | 2 |
| Relative Humidity | 10…95 % non-condensing |
| Operating Altitude | 6561.68 ft (2000 m) |
| Vibration Resistance | 1 gn 5…500 Hz)HDD 2 gn 5…500 Hz)SSD 2 gn 5…500 Hz)Cfast card |
| Category | 22574 - MAGELIS BOX PC AND PANEL PC |
| Discount Schedule | MC2 |
| GTIN | 00785901458487 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | US |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366