| Part Number | HMIDM6421 |
|---|---|
| UPC | 606481245533 |
| UPC11 | 60648124553 |
| EAN | 3606481245533 |
| Availability | N |
| Lead Time | 63 |
| UNSPSC | 43211506 |
| HTs Code | 8471410150 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | MC2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.61 inch |
| Height | 9.65 inch |
| Width | 12.56 inch |
| Weight | 5.07 pound |
| Range Of Product | Harmony Modular iPC |
|---|---|
| Product Or Component Type | Flat screen |
| Terminal Type | Touchscreen display |
| Device Mounting | Flush |
| Integrated Connection Type | USB 2.0 type A 1.5 Mbit/s Modular Box PC |
| Local Signalling | Status LED |
| View Angle Horiz X Vert | 140 x 115° |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Touchscreen Resolution | 2048 x 2048 |
| Function Available | Operate with water on screen |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V DC power supply 100...240 V AC power supply 47...63 Hz |
| Supply Voltage Limits | 18…36 V DC |
| Power Consumption In W | 43.6 W typical)Box PC HMIBMP 57.87 W maximum)Box PC HMIBMP 38.6 W typical)Box PC HMIBMU 52.87 W maximum)Box PC HMIBMU |
| Display Size | 12.1 inch |
| Display Type | LED Colour TFT LCD |
| Display Resolution | 1024 x 768 pixels XGA |
| Display Colour | 16777216 colors |
| Luminance | 27.87 fc (300 cd/m²) |
| Backlight Lifespan | 50000 hours 77 °F (25 °C) |
| Touch Panel | Single touch analogue resistive |
| Type Of Installation | Indoor installation |
| Inrush Current | 8.9 A |
| Width | 12.56 in (319.1 mm) |
| Height | 9.65 in (245.1 mm) |
| Depth | Enclosure 2.61 in (66.3 mm) 0.28 in (7 mm) |
| Product Weight | 5.07 lb(US) (2.3 kg) |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X |
| Standards | Class I division 2 CSA C22.2 No 213 CSA C22.2 No 142 UL 6110-2-201 Class I division 2 ANSI/ISA 12-12-01 |
| Product Certifications | CE C-tick IEC-Ex EAC |
| Ambient Air Temp For Op | 32…131 °F (0…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -22…158 °F (-30…70 °C) |
| Pollution Degree | 2 |
| Relative Humidity | 10…95 % non-condensing |
| Operating Altitude | 6561.68 ft (2000 m) |
| Vibration Resistance | 1 gn 5…500 Hz)HDD 2 gn 5…500 Hz)SSD 2 gn 5…500 Hz)Cfast card |
| Category | 22574 - MAGELIS BOX PC AND PANEL PC |
| Discount Schedule | MC2 |
| GTIN | 03606481245533 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366