TeSys LK4 non fusible disconnect switches are compact or standard sized switches that break and make power circuits, on and off loads, and provide safety isolation. This 3 pole non fusible disconnect switch has a 600 ampere rating. It can be used in applications up to 600 VAC or VDC. This nonfusible disconnect switch has a 200 HP rating at 240 VAC, a 400 HP rating at 480 VAC, a 350 HP rating at 600 VAC, a 20 HP rating at 125 VDC and a 50 HP rating at 240 VDC. This disconnect switch is operated with a rotary handle. This 600A disconnect switch has a 200A short circuit current rating (SCCR) when used with Type J fuses. Each terminal has a lug that will accept up to two 2 AWG to 600 kcmil copper or aluminum wire. The disconnect switch is 18.12 inches tall, 11.00 inches wide and 5.50 inches deep. TeSys LK his motor circuit protector is UL Listed and CSA certified.
Add to Quote Catalogue| Part Number | LK4SU3N |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901546870 |
| UPC11 | 78590154687 |
| EAN | 3606480510472 |
| Availability | N |
| Lead Time | 54 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 5.51 inch |
| Height | 11.81 inch |
| Width | 11.02 inch |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys LK |
| Product Or Component Type | Disconnect Switch |
| Disconnector Device Type | Non-fusible disconnect switch |
| Suitability For ISOlation | Yes |
| Poles Description | 3P |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Ie Rated Operational Current | 200 A690 V AC AC-23A IEC 630 A400 V AC AC-22A IEC 630 A400 V AC AC-23A IEC 500 A690 V AC AC-22A IEC 600 A CSA 600 A UL |
| Ue Rated Operational Voltage | 600 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 1000 V |
| Control Type | Rotary handle |
| Type Of Operating Handle | External right side External frontal |
| Mounting Support | Plate |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 12 kV IEC |
| Rated Power In W | 185 kW 690 V 355 kW 400 V 450 kW 500 V |
| Rated Power In Hp | 350 hp 600 V 336 A AC 20 hp 125 V 148 A DC 50 hp 250 V 173 A DC 200 hp 240 V 480 A AC 400 hp 480 V 477 A AC |
| Icw Rated Short-Time Wstd Crrt | 48 kA |
| Mechanical Durability | 6000 cycles |
| Electrical Durability | 1000 cycles |
| Connections - Terminals | lugs-ring terminals 2 0.05 in² (34 mm²) bars 2 30 x 5 mm |
| Height | 11.81 in (300 mm) |
| Width | 11.02 in (280 mm) |
| Depth | 5.51 in (140 mm) |
| Standards | CSA C22.2 No 4 IEC 60947-3 UL98 |
| Product Certifications | CSA UL CE |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901546870 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366