TeSys LK4 non fusible disconnect switches are compact or standard sized switches that break and make power circuits, on and off loads, and provide safety isolation. This 3 pole non fusible disconnect switch has a 200 ampere rating. It can be used in applications up to 600 VAC or VDC. This nonfusible disconnect switch has a 75 HP rating at 240 VAC, a 150 HP rating at 480 VAC, a 200 HP rating at 600 VAC, a 15 HP rating at 125 VDC and a 15 HP rating at 240 VDC. This disconnect switch is operated with a rotary handle. This 200A disconnect switch has a 200kA short circuit current rating (SCCR) when used with Type J fuses. Each terminal has a lug that will accept one 6 AWG to 300 kcmil copper or aluminum wire. The disconnect switch is 6.30 inches tall, 7.09 inches wide and 3.72 inches deep. TeSys LK his motor circuit protector is UL Listed and CSA certified.
Add to Quote Catalogue| Part Number | LK4MU3N |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901546306 |
| UPC11 | 78590154630 |
| EAN | 3606480510458 |
| Availability | N |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 3.74 inch |
| Height | 6.30 inch |
| Width | 7.09 inch |
| Weight | 5.03 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys LK |
| Product Or Component Type | Disconnect Switch |
| Disconnector Device Type | Non-fusible disconnect switch |
| Suitability For ISOlation | Yes |
| Poles Description | 3P |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Ie Rated Operational Current | 200 A400 V AC AC-22A IEC 200 A400 V AC AC-23A IEC 200 A690 V AC AC-22A IEC 200 A690 V AC AC-23A IEC 200 A CSA 200 A UL |
| Ue Rated Operational Voltage | 600 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 750 V |
| Control Type | Rotary handle |
| Type Of Operating Handle | External frontal External right side |
| Mounting Support | Plate |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV IEC |
| Rated Power In W | 100 kW 400 V 140 kW 500 V 185 kW 690 V |
| Rated Power In Hp | 75 hp 240 V 92 A AC 150 hp 480 V 187 A AC 200 hp 600 V 192 A AC 15 hp 125 V 112 A DC 15 hp 250 V 56 A DC |
| Icw Rated Short-Time Wstd Crrt | 32 kA |
| Mechanical Durability | 8000 cycles |
| Electrical Durability | 6000 cycles |
| Connections - Terminals | lugs-ring terminals 1 0.02 in² (16 mm²) |
| Height | 6.30 in (160 mm) |
| Width | 7.09 in (180 mm) |
| Depth | 3.74 in (95 mm) |
| Product Weight | 5.03 lb(US) (2.28 kg) |
| Standards | IEC 60947-3 CSA C22.2 No 4 UL98 |
| Product Certifications | UL CSA CE |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901546306 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366