This Harmony XB7, monolithic red pilot light does not include bulb and is supplied with 250V AC, uses BA9s base and has screw-clamp terminals. It is easily installed into a standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. It is clearly distinguishable visually at a distance due to clear colors and illumination via BA9s base, enabling complex machine statuses to be read at a glance. It is impact resistant, dust resistant, water resistant thanks to its IP54, making it ideal for operation in low pressure environments. It has a double insulated plastic bezel. Its wide range of operating temperatures from -25°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB7EV64P |
|---|---|
| Country of Origin | ID |
| UPC | 785901438472 |
| UPC11 | 78590143847 |
| EAN | 3389110839593 |
| Availability | S |
| Lead Time | 24 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531809026 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.13 inch |
| Height | 1.14 inch |
| Width | 1.14 inch |
| Weight | 0.04 pound |
| Range Of Product | Harmony XB7 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Pilot light |
| Device Short Name | XB7 |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 10 |
| Operator Add Information | With plain lens |
| Light Source | Incandescent (bulb not included) |
| Device Presentation | Monolithic product |
| Height | 1.14 in (29 mm) |
| Width | 1.14 in (29 mm) |
| Depth | 2.13 in (54 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (X1-X2)PL |
| Product Weight | 0.04 lb(US) (0.018 kg) |
| Overvoltage Category | Class II IEC 60536 |
| Device Mounting | Fixing hole 0.89 in (22.5 mm) 22.3 +0.4/0 EN/IEC 60947-5-1 |
| Fixing Center | >= 30 x 40 mm support panel) metal 0.04…0.24 in (1…6 mm) >= 30 x 40 mm support panel) plastic 0.08…0.24 in (2…6 mm) |
| Fixing Mode | Fixing nut beneath head 17.70…21.24 lbf.in (2…2.4 N.m) |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Red |
| Connections - Terminals | Faston connectors 6.35 x 0.8 mm EN/IEC 60947-1 Forked type tag connectors 6.5 mm EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 |
| Tightening Torque | 7.08…10.62 lbf.in (0.8…1.2 N.m) EN 60947-1 |
| Shape Of Screw Head | Cross JIS No 1 Cross Philips no 1 Cross pozidriv No 1 Slotted flat Ø 4 mm Slotted flat Ø 5.5 mm |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV EN/IEC 60947-1 |
| Signalling Type | Steady |
| Bulb Base | BA 9s |
| Light Block Supply | Direct |
| Us Rated Supply Voltage | <= 250 V |
| Compatibility Code | XB7 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 rear face) IP54 IEC 60529 front face) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 12 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-5-1 CSA C22.2 No 14 UL 508 JIS C8201-1 |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Electromagnetic Compatibility | Disturbing field emissionclass B EN 55011 |
| Category | 22464 - PUSHBUTTONS, XB7-22MM |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901438472 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 10 |
| Country Of Origin | ID |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366