This current transformer, tropicalised for cable, has a line rated current of 250 A and a secondary current rating of 5 A. This current transformer allow a maximum cable outer diameter of 21 mm. Burden and accuracy class as follows: class 0.5 maximum power: 5 VA, class 1 maximum power: 6 VA, class 3 maximum power: 7 VA.
Add to Quote Catalogue| Part Number | METSECT5CC025 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 606480618772 |
| UPC11 | 60648061877 |
| EAN | 3606480618772 |
| Availability | N |
| Lead Time | 23 |
| UNSPSC | 39121032 |
| HTs Code | 8504314035 |
| Discount Schedule | DE2F |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.18 inch |
| Height | 2.56 inch |
| Width | 1.73 inch |
| Weight | 0.39 pound |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | CT |
| Product Or Component Type | Current transformer |
| Secondary Current | 5 A |
| Accuracy Class | Class 0.5 5 VA Class 1 6 VA Class 3 7 VA |
| In Rated Current | 250 A |
| Current Transformer Type | Tropicalised for cable |
| Current Transformer Ratio | 250/5 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 15 kA |
| Dynamic Withstand Current | 2.5 Ith |
| Safety Factor | 5 |
| Ue Rated Operational Voltage | < 720 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 3 kV |
| Mounting Mode | By screws Clip-on |
| Mounting Support | Mounting plate DIN rail |
| Width | Outside 1.73 in (44 mm) |
| Height | Outside 2.56 in (65 mm) |
| Depth | Frame 1.18 in (30 mm) Total 1.46 in (37 mm) |
| Diameter | 0.83 in (21 mm) |
| Product Weight | 0.39 lb(US) (0.175 kg) |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 3 kV |
| Electrical Insulation Class | Class B |
| Cable Outer Diameter | 0.83 in (21 mm) |
| Sealing | With |
| Standards | VDE 0414 IEC 61869-2 |
| Product Certifications | CE |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Ambient Air Temp For Op | -13…140 °F (-25…60 °C) |
| Category | 01290 - MASTERPACT ACCESSORIES |
| Discount Schedule | DE2F |
| GTIN | 03606480618772 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366