This current transformer, tropicalised for busbar and cable, has a line rated current of 250 A and a secondary current rating of 5 A. This current transformer allow a maximum cable outer diameter of 26 mm. Compatible with a double output for bar: 40.5 mm x 12.5 mm or 32.5 mm x 15.5 mm. Burden and accuracy class as follows: class 0.5 maximum power: 4 VA, class 1 maximum power: 6 VA.
Add to Quote Catalogue| Part Number | METSECT5MB025 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 606480618758 |
| UPC11 | 60648061875 |
| EAN | 3606480618758 |
| Availability | N |
| Lead Time | 23 |
| UNSPSC | 39121032 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8504312000 |
| Discount Schedule | DE2F |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.69 inch |
| Height | 3.35 inch |
| Width | 2.36 inch |
| Weight | 0.67 pound |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | CT |
| Product Or Component Type | Current transformer |
| Secondary Current | 5 A |
| Accuracy Class | Class 0.5 4 VA Class 1 6 VA |
| In Rated Current | 250 A |
| Current Transformer Type | Tropicalised for busbar and cable |
| Current Transformer Ratio | 250/5 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 15 kA |
| Dynamic Withstand Current | 2.5 Ith |
| Safety Factor | 5 |
| Ue Rated Operational Voltage | < 720 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 3 kV |
| Mounting Mode | Insulated locking screw By screws Clip-on |
| Mounting Support | Mounting plate DIN rail Busbar |
| Width | Outside 2.36 in (60 mm) |
| Height | Outside 3.35 in (85 mm) |
| Depth | Frame 1.69 in (43 mm) Total 2.48 in (63 mm) |
| Diameter | 1.02 in (26 mm) |
| Product Weight | 0.67 lb(US) (0.305 kg) |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 3 kV |
| Electrical Insulation Class | Class B |
| Cable Outer Diameter | 1.02 in (26 mm) |
| Opening Of Bars | 32.5 x 15.5 40.5 x 12.5 |
| Sealing | Without |
| Standards | IEC 61869-2 VDE 0414 |
| Product Certifications | CE |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Ambient Air Temp For Op | -13…140 °F (-25…60 °C) |
| Category | 01290 - MASTERPACT ACCESSORIES |
| Discount Schedule | DE2F |
| GTIN | 03606480618758 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366