This current transformer, tropicalised for busbar and cable, has a line rated current of 200 A and a secondary current rating of 5 A. This current transformer allow a maximum cable outer diameter of 27 mm. Compatible with a double output for bar: 32.5 mm x 10.5 mm or 25.5 mm x 15.5 mm. Burden and accuracy class as follows: class 0.5 maximum power: 4 VA, class 1 maximum power: 7 VA.
Add to Quote Catalogue| Part Number | METSECT5MA020 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 606480618734 |
| UPC11 | 60648061873 |
| EAN | 3606480618734 |
| Availability | N |
| Lead Time | 23 |
| UNSPSC | 39121032 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8504312000 |
| Discount Schedule | DE2F |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.69 inch |
| Height | 3.15 inch |
| Width | 2.20 inch |
| Weight | 0.70 pound |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | CT |
| Product Or Component Type | Current transformer |
| Secondary Current | 5 A |
| Accuracy Class | Class 0.5 4 VA Class 1 7 VA |
| In Rated Current | 200 A |
| Current Transformer Type | Tropicalised for busbar and cable |
| Current Transformer Ratio | 200/5 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 12 kA |
| Dynamic Withstand Current | 2.5 Ith |
| Safety Factor | 5 |
| Ue Rated Operational Voltage | < 720 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 3 kV |
| Mounting Mode | Clip-on By screws Insulated locking screw |
| Mounting Support | DIN rail Busbar Mounting plate |
| Width | Outside 2.20 in (56 mm) |
| Height | Outside 3.15 in (80 mm) |
| Depth | Frame 1.69 in (43 mm) Total 2.48 in (63 mm) |
| Diameter | 1.06 in (27 mm) |
| Product Weight | 0.70 lb(US) (0.318 kg) |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 3 kV |
| Electrical Insulation Class | Class B |
| Cable Outer Diameter | 1.06 in (27 mm) |
| Opening Of Bars | 32.5 x 10.5 25.5 x 15.5 |
| Sealing | Without |
| Standards | IEC 61869-2 VDE 0414 |
| Product Certifications | EAC CE |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Ambient Air Temp For Op | -13…140 °F (-25…60 °C) |
| Category | 01290 - MASTERPACT ACCESSORIES |
| Discount Schedule | DE2F |
| GTIN | 03606480618734 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366