This current transformer, tropicalised for busbar, has a line rated current of 2500 A and a secondary current rating of 5 A. This current transformer do have a 55 mm x 128 mm opening. Compatible with a single output for bar: 127 mm x 52 mm. Burden and accuracy class as follows: class 0.5 maximum power: 30 VA, class 1 maximum power: 50 VA.
Add to Quote Catalogue| Part Number | METSECT5DC250 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 303431123780 |
| UPC11 | 30343112378 |
| EAN | 3303431123780 |
| Availability | N |
| Lead Time | 23 |
| UNSPSC | 39121032 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8504312000 |
| Discount Schedule | DE2F |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.57 inch |
| Height | 6.30 inch |
| Width | 4.92 inch |
| Weight | 1.87 pound |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | CT |
| Product Or Component Type | Current transformer |
| Secondary Current | 5 A |
| Accuracy Class | Class 0.5 30 VA Class 1 50 VA |
| In Rated Current | 2500 A |
| Current Transformer Type | Tropicalised for busbar |
| Current Transformer Ratio | 2500/5 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 60 kA |
| Dynamic Withstand Current | 2.5 Ith |
| Safety Factor | 5 |
| Ue Rated Operational Voltage | < 720 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 3 kV |
| Mounting Mode | Insulated locking screw |
| Mounting Support | Busbar |
| Width | Outside 4.92 in (125 mm) Inner 2.17 in (55 mm) |
| Height | Outside 6.30 in (160 mm) Inner 5.04 in (128 mm) |
| Depth | Frame 1.57 in (40 mm) Total 3.43 in (87 mm) |
| Product Weight | 1.87 lb(US) (0.85 kg) |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 3 kV |
| Electrical Insulation Class | Class B |
| Opening Of Bars | 127 x 52 |
| Sealing | With |
| Standards | VDE 0414 IEC 61869-2 |
| Product Certifications | EAC CE |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Ambient Air Temp For Op | -13…122 °F (-25…50 °C) |
| Category | 01290 - MASTERPACT ACCESSORIES |
| Discount Schedule | DE2F |
| GTIN | 03303431123780 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366