This current transformer, tropicalised for busbar, has a line rated current of 1000 A and a secondary current rating of 5 A. This current transformer do have a 55 mm x 129 mm opening. Compatible with a single output for bar: 102 mm x 54 mm. Burden and accuracy class as follows: class 0.5 maximum power: 12 VA, class 1 maximum power: 15 VA.
Add to Quote Catalogue| Part Number | METSECT5DE100 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 606480618901 |
| UPC11 | 60648061890 |
| EAN | 3606480618901 |
| Availability | N |
| Lead Time | 23 |
| UNSPSC | 39121032 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8504314065 |
| Discount Schedule | DE2F |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.97 inch |
| Height | 5.08 inch |
| Width | 2.17 inch |
| Weight | 1.42 pound |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | CT |
| Product Or Component Type | Current transformer |
| Secondary Current | 5 A |
| Accuracy Class | Class 0.5 12 VA Class 1 15 VA |
| In Rated Current | 1000 A |
| Current Transformer Type | Tropicalised for busbar |
| Current Transformer Ratio | 1000/5 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 60 kA |
| Dynamic Withstand Current | 2.5 Ith |
| Safety Factor | 5 |
| Ue Rated Operational Voltage | < 720 V AC 50/60 Hz |
| Ui Rated Insulation Voltage | 3 kV |
| Mounting Mode | Insulated locking screw |
| Mounting Support | Busbar |
| Width | Inner 2.17 in (55 mm) Outside 5.31 in (135 mm) |
| Height | Outside 5.08 in (129 mm) Inner 4.06 in (103 mm) |
| Depth | Frame 1.97 in (50 mm) Total 3.35 in (85 mm) |
| Product Weight | 1.42 lb(US) (0.642 kg) |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 3 kV |
| Electrical Insulation Class | Class B |
| Opening Of Bars | 102 x 54 |
| Sealing | With |
| Standards | VDE 0414 IEC 61869-2 |
| Product Certifications | CE |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Ambient Air Temp For Op | -13…140 °F (-25…60 °C) |
| Category | 01290 - MASTERPACT ACCESSORIES |
| Discount Schedule | DE2F |
| GTIN | 03606480618901 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366