This XKBZ962 is a contacts block for use with simple handle. It is part of the range Harmony XK joystick controllers and controller stations. It is compatible with joystick controllers XKBZ913 and XKBZ914.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XKBZ962 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901929451 |
| UPC11 | 78590192945 |
| EAN | 3389110929454 |
| Availability | N |
| Lead Time | 22 |
| UNSPSC | 39122227 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.41 pound |
| Product Or Component Type | Controllers separate parts |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Control accessory |
| Product Specific Application | Light hoisting applications |
| Product Compatibility | XKBZ914 XKBZ913 |
| Accessory / Separate Part Type | Contacts block |
| Acc Or Separate Part Spec Char | For use with simple handle For use with zero (center) position interlocking handle |
| Ctct Blk P Direction Ctrl Circ | 4 per movement 1 zero (center) position |
| Electrical Connection | Screw clamp terminal 1 x 0.5...1 x 1.5 mm² Screw clamp terminal 1 x 0.5...1 x 2.5 mm² |
| Enclosure/Cubicle Description | Monobloc |
| Contacts Type And Composition | 1 NC 8 NO |
| Contact Operation | Slow-break Double-break |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A IEC 337-1 10 A NF C 63-140 10 A VDE 0660 10 A CSA C22.2 No 14 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 500 V AC/DC IEC 158-1 500 V AC/DC NF C 20-040 500 V AC/DC VDE 0110 |
| Resistance Across Terminals | 25 mOhm 1 A NF C 93-050 |
| Positive Opening | With |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG IEC 337-1B 10 A cartridge fuse gG VDE 0660 part 2 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles DC inductive 120 V 75 IEC 337-1 DC-11 60 cyc/mn 0.5 1000000 cycles DC inductive 24 V 90 IEC 337-1 DC-11 60 cyc/mn 0.5 1000000 cycles DC inductive 48 V 90 IEC 337-1 DC-11 60 cyc/mn 0.5 |
| Product Weight | 0.41 lb(US) (0.185 kg) |
| Standards | CENELEC EN 50013 |
| Category | 22474 - PUSHBUTTON,CRANE JOYSTICKS |
| Discount Schedule | I |
| GTIN | 00785901929451 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366