| Part Number | XKBZ992 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901431510 |
| UPC11 | 78590143151 |
| EAN | 3389110929522 |
| Availability | N |
| Lead Time | 22 |
| UNSPSC | 39122227 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.47 pound |
| Product Or Component Type | Controllers separate parts |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Control accessory |
| Product Specific Application | Light hoisting applications |
| Product Compatibility | XKB |
| Accessory / Separate Part Type | Contacts block |
| Acc Or Separate Part Spec Char | For use with zero (center) position interlocking handle For use with simple handle |
| Ctct Blk P Direction Ctrl Circ | 4 per movement 1 zero (center) position 2 zero per movement |
| Electrical Connection | Screw clamp terminal 1 x 0.5...1 x 1.5 mm² Screw clamp terminal 1 x 0.5...1 x 2.5 mm² |
| Enclosure/Cubicle Description | Monobloc |
| Contacts Type And Composition | 8 NO 1 NC 2 NC |
| Contact Operation | Double-break Slow-break |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 10 A IEC 337-1 10 A NF C 63-140 10 A VDE 0660 10 A CSA C22.2 No 14 |
| Ui Rated Insulation Voltage | 500 V AC/DC IEC 158-1 500 V AC/DC NF C 20-040 500 V AC/DC VDE 0110 |
| Resistance Across Terminals | 25 mOhm 1 A NF C 93-050 |
| Positive Opening | With |
| Short-Circuit Protection | 10 A cartridge fuse gG IEC 337-1B 10 A cartridge fuse gG VDE 0660 part 2 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles DC inductive 120 V 75 IEC 337-1 DC-11 60 cyc/mn 0.5 1000000 cycles DC inductive 24 V 90 IEC 337-1 DC-11 60 cyc/mn 0.5 1000000 cycles DC inductive 48 V 90 IEC 337-1 DC-11 60 cyc/mn 0.5 |
| Product Weight | 0.47 lb(US) (0.215 kg) |
| Standards | CENELEC EN 50013 |
| Category | 22474 - PUSHBUTTON,CRANE JOYSTICKS |
| Discount Schedule | I |
| GTIN | 00785901431510 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366