| Part Number | 8903SMO13V01 |
|---|---|
| UNSPSC | 39121529 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 4.69 inch |
| Height | 6.02 inch |
| Width | 4.53 inch |
| Product | Mechanically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Type | S |
| Control Circuit Voltage | 24 V AC 60 Hz |
| Current Rating | 30 A |
| Number Of Poles | 5P |
| Control Units | No control units |
| Pilot Light | Without pilot light |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Other Options | None |
| Electrical Connection | Lugs |
| Height | 6.02 in (153 mm) |
| Depth | 4.69 in (119 mm) |
| Width | 4.53 in (115 mm) |
| Enclosure Type | Not rated (open device) surface none |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21324 - 8903 S (NOT S*C) MECH. |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366