| Part Number | 8903SXW14V02FR6 |
|---|---|
| UNSPSC | 39121529 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 12.64 inch |
| Height | 47.20 inch |
| Width | 17.20 inch |
| Product | Mechanically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Type | S |
| Control Circuit Voltage | 120 V AC 60 Hz 110 V AC 50 Hz |
| Current Rating | 300 A |
| Number Of Poles | 3P |
| Control Units | No control units |
| Pilot Light | Without pilot light |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Control Circuit Fusing | 1 fuse |
| Other Options | 2P relay (1 NO + 1 NC) |
| Electrical Connection | Lugs |
| Height | 47.20 in (1199 mm) |
| Depth | 12.64 in (321 mm) |
| Width | 17.20 in (437 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X brushed stainless steel surface none |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21324 - 8903 S (NOT S*C) MECH. |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366