| Part Number | 8903SPG2V04 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901492030 |
| UPC11 | 78590149203 |
| EAN | 0785901492030 |
| Availability | N |
| Lead Time | 15 |
| UNSPSC | 39121529 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536490065 |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 6.02 inch |
| Height | 12.68 inch |
| Width | 7.80 inch |
| Product | Electrically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Type | S |
| Control Circuit Voltage | 277 V AC 60 Hz |
| Current Rating | 60 A |
| Number Of Poles | 3P |
| Control Units | No control units |
| Pilot Light | Without pilot light |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Other Options | None |
| Electrical Connection | Lugs |
| Height | 12.68 in (322 mm) |
| Depth | 6.02 in (153 mm) |
| Width | 7.80 in (198 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 1 painted sheet steel surface none |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21325 - 8903 S (NOT S*C) ELECT. |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901492030 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366