| Part Number | 8903SPA2V81CFF4P1T |
|---|---|
| UNSPSC | 39121529 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 7.87 inch |
| Height | 15.75 inch |
| Width | 14.88 inch |
| Product | Electrically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Type | S |
| Control Circuit Voltage | 480 V AC 60 Hz primary circuit 120 V AC 60 Hz secondary circuit |
| Current Rating | 60 A |
| Number Of Poles | 3P |
| Control Units | Selector switch 3 positions HAND-OFF-AUTO) |
| Pilot Light | Red indicator on incandescent |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Control Circuit Fusing | 2 fuses primary circuit 1 fuse secondary circuit |
| Other Options | None |
| Electrical Connection | Lugs |
| Height | 15.75 in (400 mm) |
| Depth | 7.87 in (200 mm) |
| Width | 14.88 in (378 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 12/3R painted sheet steel surface none |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21325 - 8903 S (NOT S*C) ELECT. |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366