| Part Number | 8903SMH1V03C |
|---|---|
| UPC | 785901083764 |
| UPC11 | 78590108376 |
| EAN | 0785901083764 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 7.13 inch |
| Height | 12.28 inch |
| Width | 8.82 inch |
| Product | Electrically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Type | S |
| Control Circuit Voltage | 240 V AC 60 Hz 220 V AC 50 Hz |
| Current Rating | 30 A |
| Number Of Poles | 2P |
| Control Units | Selector switch 3 positions HAND-OFF-AUTO) |
| Pilot Light | Without pilot light |
| Auxiliary Contacts | Without |
| Other Options | None |
| Electrical Connection | Lugs |
| Height | 12.28 in (312 mm) |
| Depth | 7.13 in (181 mm) |
| Width | 8.82 in (224 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 3R stainless steel surface none |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21325 - 8903 S (NOT S*C) ELECT. |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901083764 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366