| Part Number | 8903LG60V81CF4G102R6T |
|---|---|
| UNSPSC | 39121529 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Return Indicator | No |
| Product Or Component Type | Electrically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Range Of Product | 8903L |
| Control Circuit | Control circuit transformer |
| Control Circuit Voltage | 120 V AC 60 Hz secondary circuit 480 V AC 60 Hz primary circuit |
| Inrush Power In VA | 150 VA 60 Hz |
| Hold-In Power Consumption Va | 30 VA 60 Hz |
| Current Rating | 20 A tungsten 30 A fluorescent |
| Number Of Poles | 6P 6 NO |
| Control Unit | Selector switch HAND-OFF-AUTO) |
| Pilot Light | No indicator |
| Control Circuit Fusing | 2 fuses primary circuit |
| Other Options | 2P relay (1 NO + 1 NC) |
| Electrical Connection | Screw-clamp terminals |
| Enclosure Type | NEMA 1 painted sheet steel surface wired terminal blocks for remote photocell operation |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21321 - 8903 L (NOT LX) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Pvc Free | Yes |
| Halogen Content Performance | Halogen free plastic parts product |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366