| Part Number | 8903LG20V02C6P1 |
|---|---|
| RoHS Compliant | Yes |
| Return Indicator | No |
| Depth | 7.44 inch |
| Height | 11.89 inch |
| Width | 11.89 inch |
| Product Or Component Type | Electrically Held Lighting Contactor |
|---|---|
| Range Of Product | 8903L |
| Control Circuit | Separate control circuit |
| Control Circuit Voltage | 110 V AC 50 Hz 120 V AC 60 Hz |
| Inrush Power In VA | 150 VA 60 Hz 140 VA 50 Hz |
| Hold-In Power Consumption Va | 30 VA 60 Hz 30 VA 50 Hz |
| Current Rating | 20 A tungsten 30 A fluorescent |
| Number Of Poles | 2P 2 NO |
| Control Unit | Selector switch ON-OFF) |
| Pilot Light | Red indicator on incandescent |
| Electrical Connection | Screw-clamp terminals |
| Height | 11.89 in (302 mm) |
| Depth | 7.44 in (189 mm) |
| Width | 11.89 in (302 mm) |
| Enclosure Type | NEMA 1 painted sheet steel surface |
| Product Certifications | UL Listed CSA |
| Category | 21321 - 8903 L (NOT LX) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Pvc Free | Yes |
| Halogen Content Performance | Halogen free plastic parts product |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366