| Part Number | 8903LA1200V04 |
|---|---|
| RoHS Compliant | Yes |
| Return Indicator | No |
| Depth | 8.5 inch |
| Height | 15.75 inch |
| Width | 8.13 inch |
| Device Short Name | L |
|---|---|
| Product Or Component Type | Electrically Held Lighting Contactor |
| Auxiliary Contacts Type | Field convertible |
| Contacts Material | AgCdO |
| Contact Operation | Double-break |
| Contacts Type And Composition | 12 NO |
| Depth | 8.5 in (215.90 mm) |
| Device Mounting | Surface |
| Height | 15.75 in (400.05 mm) |
| Number Of Poles | 12 |
| Stage Of Operation | Common control circuit |
| Width | 8.13 in (206.50 mm) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 12 |
| Product Certifications | UL listed file E78427 CCN NRNT |
| Category | 21321 - 8903 L (NOT LX) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Pvc Free | Yes |
| Halogen Content Performance | Halogen free plastic parts product |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366