This Schneider Electric Harmony K clip for din rail mounting is packed in a set of 5 pieces. 0 Simple and modular design to allow for easy installation. Designed to fit in 16-22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. It allows quick assembly of cam switch on DIN rail. It weighs 30g. It is sold in lots of 5.
Add to Quote Catalogue| Part Number | KZ31 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 389110475708 |
| UPC11 | 38911047570 |
| EAN | 3389110475708 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| UNSPSC | 39121326 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 3926909985 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.07 pound |
| Range Of Product | Harmony K |
|---|---|
| Acc/Separate Part Designation | Quick assembly device |
| Accessory / Separate Part Type | Mounting kit |
| Accessory / Separate Part Cate | Mounting and fixing accessories |
| Accessory / Separate Part Dest | For rear mounting on 35 mm DIN 46277 rail |
| Additional Information | 2 fixing screws included |
| Sale Per Indivisible Qty | 5 |
| Product Weight | 0.07 lb(US) (0.03 kg) |
| Category | 21446 - 9003 K CAM SWITCHES |
| Discount Schedule | CS1 |
| GTIN | 03389110475708 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 5 |
| Country Of Origin | CZ |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366