| Part Number | NSYCRS200W120V |
|---|---|
| Country of Origin | DE |
| UPC | 785901843993 |
| UPC11 | 78590184399 |
| EAN | 3606480530197 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| UNSPSC | 39121303 |
| HTs Code | 8516290030 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 0.06 inch |
| Height | 14.96 inch |
| Width | 25.59 inch |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CR |
| Product Or Component Type | Ultra thin resistance heater |
| Power Range | 195 W |
| Input Voltage | 120 V AC 50/60 Hz |
| Electrical Connection | Cable 6.56 ft (2 m) |
| Operating Position | Horizontal Vertical |
| Ambient Air Temp For Op | -76…158 °F (-60…70 °C) |
| Temperature Setting Range | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Material | silicone rubber |
| Height | External 14.96 in (380 mm) |
| Width | External 25.59 in (650 mm) |
| Depth | External 0.06 in (1.6 mm) |
| Device Composition | 6 self-adhesive Velcro pads 6 plastic spacers 4 Telequick nuts 4 clip-on nuts fixing accessories |
| Condition Of Use | Air sealed enclosure Electrical protection is needed Heaters must be installed with a thermal controller |
| Fixing Mode | By 4 screws |
| Mounting Support | Telequick mounting plate Adhesive Velcro DIN rail Standard mounting plate |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901843993 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | DE |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366