| Part Number | NSYCU1K6UL |
|---|---|
| UPC | 606480653711 |
| UPC11 | 60648065371 |
| EAN | 3606480653711 |
| Availability | N |
| Lead Time | 52 |
| UNSPSC | 39121324 |
| HTs Code | 8415103040 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 9.33 inch |
| Height | 39.33 inch |
| Width | 15.94 inch |
| Weight | 88.18 pound |
| Lead Time | Usually Ships within 4 Weeks |
|---|---|
| Range | ClimaSys |
| Product Name | CU |
| Product Or Component Type | Cooling unit |
| Mounting Type | Side |
| Type Of Installation | Indoor |
| Product Destination | For enclosure |
| Mounting Mode | By screws |
| Input Voltage | 230 V 50/60 Hz |
| Network Number Of Phases | 1 phase |
| Cooling Power | 5460 Btu/h 50/60 Hz L35-L35 4200 Btu/h 50/60 Hz L35-L50 |
| Height | 39.33 in (999 mm) |
| Width | 15.94 in (405 mm) |
| Depth | 9.33 in (237 mm) |
| In Rated Current | 5.4 A |
| Inrush Current | 18 A |
| Power Consumption In W | 850 W 50/60 Hz, L35-L35 970 W 50/60 Hz, L35-L50 |
| Energy Efficiency Ratio | 1.9 |
| Control Type | Electronic controller |
| Temperature Setting Range | 68…122 °F (20…50 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | Maximum 122 °F (50 °C) Inside the enclosure 68…115 °F (20…46 °C) Outside the enclosure 68…122 °F (20…50 °C) |
| Noise Level | 65 dB |
| Pressure | 362.59 psi (25 bar) |
| Flow Rate | Internal circuit 150580.77 Gal/hr(US) (570 m3/h) 50/60 Hz External circuit 277385.62 Gal/hr(US) (1050 m3/h) 50/60 Hz |
| Product Weight | 88.18 lb(US) (40 kg) |
| Cooling Gas Type | R134a 0.99 lb(US) (0.45 kg)) |
| Type Of Filter | Optional external circuit filter |
| Protection Type | Thermal protection T 10 A Short-circuit protection (magnetic) |
| Material | Steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Product Certifications | UL |
| Standards | DIN 3168 |
| IP Degree Of Protection | IP34 IEC 60529 on the internal circuit) IP55 IEC 60529 on the external circuit) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480653711 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366