| Part Number | NSYCU2K3P4RUL |
|---|---|
| UPC | 606480654053 |
| UPC11 | 60648065405 |
| EAN | 3606480654053 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39121324 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 15.79 inch |
| Height | 16.34 inch |
| Width | 22.32 inch |
| Weight | 114.64 pound |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | CU |
| Product Or Component Type | Cooling unit |
| Mounting Type | Roof of enclosure |
| Type Of Installation | Indoor |
| Product Destination | For enclosure |
| Mounting Mode | By screws |
| Input Voltage | 460 V 60 Hz |
| Network Number Of Phases | 3 phase |
| Cooling Power | 6990 Btu/h 60 Hz L35-L35 5320 Btu/h 60 Hz L35-L50 |
| Height | 16.34 in (415 mm) |
| Width | 22.32 in (567 mm) |
| Depth | 15.79 in (401 mm) |
| In Rated Current | 1.9 A |
| Inrush Current | 10 A |
| Power Consumption In W | 990 W 60 Hz, L35-L35 1190 W 60 Hz, L35-L50 |
| Energy Efficiency Ratio | 2.1 |
| Control Type | Electronic controller |
| Temperature Setting Range | 68…113 °F (20…45 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | Outside the enclosure 68…113 °F (20…45 °C) Maximum 113 °F (45 °C) Inside the enclosure 68…113 °F (20…45 °C) |
| Noise Level | 65 dB |
| Pressure | 362.59 psi (25 bar) |
| Flow Rate | External circuit 480801.74 Gal/hr(US) (1820 m3/h) 60 Hz Internal circuit 277385.62 Gal/hr(US) (1050 m3/h) 60 Hz |
| Product Weight | 114.64 lb(US) (52 kg) |
| Cooling Gas Type | R134a 1.21 lb(US) (0.55 kg)) |
| Type Of Filter | Optional external circuit filter |
| Protection Type | Thermal protection T 6 A Short-circuit protection (magnetic) |
| Material | Steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Product Certifications | UL |
| Standards | DIN 3168 |
| IP Degree Of Protection | IP54 IEC 60529 on the external circuit) IP34 IEC 60529 on the internal circuit) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480654053 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366