ClimaSys PTC heating resistance insulate. 50W, 110-250V AC, 50/60 Hz. (-40 to 70)°C temp for operation. Electrical connection is 4 screw terminals 2.5 mm². 35 mm DIN rail mounting support. Extruded aluminium body. IP20, Insulation Class II. Electrical protection needed, must be installed with a thermal controller.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCR50WU2C |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901193203 |
| UPC11 | 78590119320 |
| EAN | 3606480152290 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121321 |
| HTs Code | 8516290030 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.54 inch |
| Height | 4.33 inch |
| Width | 2.36 inch |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CR |
| Product Or Component Type | Resistance heater |
| Power Range | 50 W |
| Input Voltage | 110...250 V AC 50/60 Hz |
| Electrical Connection | 4 screw terminals 2.5 mm² |
| Operating Position | Vertical |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Electrical Insulation Class | Class II |
| Product Certifications | UL VDE |
| Material | Body extruded aluminium Cover plastic |
| Height | External 4.33 in (110 mm) |
| Width | External 2.36 in (60 mm) |
| Depth | External 3.54 in (90 mm) |
| Condition Of Use | Electrical protection is needed Air sealed enclosure Heaters must be installed with a thermal controller |
| Fixing Mode | By clips |
| Mounting Support | 35 mm DIN rail |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901193203 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366