| Part Number | NSYCUSX1K5UL |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| UPC | 606480676949 |
| UPC11 | 60648067694 |
| EAN | 3606480676949 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8415103040 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 7.68 inch |
| Height | 66.77 inch |
| Width | 19.49 inch |
| Weight | 121.25 pound |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | CU |
| Product Or Component Type | Slim cooling unit block |
| Mounting Type | Door of enclosure |
| Type Of Installation | Indoor |
| Product Destination | For enclosure |
| Mounting Mode | By screws |
| Input Voltage | 230 V 50/60 Hz |
| Network Number Of Phases | 1 phase |
| Cooling Power | 5118 Btu/h 50/60 Hz L35-L35 3924 Btu/h 50/60 Hz L35-L50 |
| Height | 66.77 in (1696 mm) |
| Width | 19.49 in (495 mm) |
| Depth | 7.68 in (195 mm) |
| In Rated Current | 5.7 A |
| Inrush Current | 18 A |
| Power Consumption In W | 970 W 50/60 Hz, L35-L50 840 W 50/60 Hz, L35-L35 |
| Energy Efficiency Ratio | 1.8 |
| Control Type | Electronic controller |
| Temperature Setting Range | 68…122 °F (20…50 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | Maximum 122 °F (50 °C) Inside the enclosure 68…115 °F (20…46 °C) Outside the enclosure 68…122 °F (20…50 °C) |
| Noise Level | 66 dB EN/ISO 3746 |
| Pressure | 406.11 psi (28 bar) |
| Flow Rate | External circuit 227192.03 Gal/hr(US) (860 m3/h) 50/60 Hz Internal circuit 227192.03 Gal/hr(US) (860 m3/h) 50/60 Hz |
| Product Weight | 121.25 lb(US) (55 kg) |
| Cooling Gas Type | R134a 1.01 lb(US) (0.46 kg)) |
| Type Of Filter | Optional external circuit filter |
| Protection Type | Thermal protection T 10 A Short-circuit protection (magnetic) |
| Material | Stainless steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Product Certifications | UL |
| IP Degree Of Protection | IP34 IEC 60529 on the internal circuit) IP55 IEC 60529 on the external circuit) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480676949 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | US |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366